Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Bumerang Bale Gösterisi
Atatürk ve Mavi Vatan Konferansı
Öncü Kadınlarımız Müzikli Tiyatro Gösterisi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun !

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun !
"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?" K. Atatürk
08.03.2019 / 11:07


Tarihçesi 8 Mart 1857'ye uzanan ve öncülüğünü ABD'deki bir tekstil fabrikasında kadın çalışanların yaptığı; ağır çalışma koşulları, eşit işe eşit ücret gibi hak taleplerini dile getirebilmek için çıktıkları grevde kilitlendikleri fabrikada başlayan yangın sonucu 120 kadının hayatını kaybetmesi ile dünyada büyük ses getiren eylemler gelişmiş ülkeleri de etkisi altına aldı ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı kararla 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.
Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.Ulu Önder Atatürk'ün, yaşamı boyunca kadınlarımızın eğitim ve gelişimine önem verilmesini hedef olarak göstermesinin, Cumhuriyetimizin yükselme ve ilerlemesindeki en önemli katkılardan biri olacağını her vesilede dile getirmiştir."İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?" K. AtatürkTüm kadınlarımızın Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarız.
 Etiketler:
Bu haber toplam 350 defa okundu
Olağan Genel Kurul Duyurusu
Şubemiz Olağan Genel Kurulu için ilk toplantı 8 Şubat'ta, çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı 16 Şubat tarihinde Ahmet Piriştina Kültür Merkezi'nde yapılacaktır.

YAZARLAR


Sayac Yeri